Gliserin Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Gliserin Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Gliserin su ve alkol ile karışan, asetonun içinde çözünün, gliserolün eczacılık ve tıp alanında kullanılan türüdür. Gliserin bir trihidroksi alkoldür. Organik bir bileşik olan gliserin polar yapıdadır. Gliserin diğer adıyla gliserol, oda sıcaklığında sıvı formdadır, donmayı geciktiren özelliği sahiptir. Gıda maddelerinin üretiminde sıklıkla kullanılan gliserin, hafif tatlı, şeffaf, kokusuz ve zehirsiz olan bir şeker alkolüdür. Bitkisel veya hayvansal yağlar içeren gliserin, sabunun ana maddelerinden biridir. Petrokimyasal yöntemler ve doğal yollarla elde edilir. Çok iyi su tutucudur. Hacminin dört katı kadar su absorbe etme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile kozmetik sektöründe ve kişisel bakım ürünlerinin yapımında çokça kullanılır.

 

Gliserinin Eczacılık ve Kozmetik Sektöründe Kullanımı

Eczacılıkta en sık kullanıldığı yerlerden biri fitildir. Kabızlık probleminin giderilmesinde gliserin bazlı fitiller kullanılır. Aynı zamanda öksürük şuruplarında tatlandırıcı olarak kullanılan gliserol, diyabet hastalarına yönelik pomat ve merhemlerin üretiminde kullanılır.

Kişisel bakım ürünleri, cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, diş macunu, gargara, tıraş köpüğü ve kremleri gibi ürünlerde nemlendirici özelliğinin yüksek olması sebebiyle kullanılır. Gliserin tek başına da cilt bakımında kuruyan ve yıpranan ciltlerin onarımında özellikle sertleşen topuklarda, manikür ve pedikürde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda kulak temizliğinde kullanılır ve kulak enfeksiyonlarında gliserol uygulaması ile şikâyetlerin sakinleştirilmesi sağlanır.

Veterinerler tarafından bazı hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Süt verimi yüksek ineklerde doğum sonrası karbonhidrat ve yağ metobolizmasında bozulma söz konusu olabilir. Bu durumda ketozist gelişir. Ketozistin tedavisinde gliserol kullanılır. Hayvanlarda lavman ajanı olarak da gliserin kullanılmaktadır.

 

Gliserinin Kullanım Alanları

Gıda sektöründe, ürünlerin korunmasında, nem tutucu, tatlandırıcı, çözücü olarak gliserol kullanılmaktadır. Dondurma yapımında, yağ oranı düşük gıdalarda dolgunlaştırıcı olarak kullanılır. Kandaki şeker düzeyini yükseltmeden glikoza eş kalorisi ve sukroza yakın tatlılığı ile şeker yerine tatlandırıcı olarak gıdalarda kullanılmaktadır. Yüksek tatlı bir alkollü içecek olan likörlerde kalınlaştırıcı (kıvam arttırıcı) olarak kullanılır.

Patlayıcıların yapımında kullanılır. Dinamit ve çok güçlü bir patlayıcı olan nitro gliserin yapımında kullanılmaktadır. Nitrik asit ve tirinigliserinin birleşmesiyle dinamit yapılmaktadır. TNT, trinitro giliserin ise nitrik asit ve gliserinin birleşmesi ile yapılır.

Sabunun ikinci ana maddesi gliserindir. Aynı zamanda mum yapımında gliserin ana madde olarak kullanılmaktadır. Gliserinin kullanıldığı diğer bir alan ise zor lekelerin çıkartılmasıdır. Özellikle mürekkep gibi lekelerde, lekenin geç kurumasını sağladığı ve lekelerin kumaşa geçmesini engellediği için leke çıkarmada gliserinden faydalanır. Nem tutucu özelliği ile gliserol nargile tütünlerinin nem oranını dengelemede kullanılır.

ArabicEnglishRussianTurkish