Gliserin Nedir?

Gliserin Nedir?

Gliserin, organik, hayvansal veya bitkisel bir yağ türevi alkol, tatlı, koyu kıvamlı bir sıvıdır. Yüksek kaynama noktasında sahip olan gliserin su ve alkol içinde çözülse bile yağların içinde çözülmemektedir. Ancak pek çok madde su ile alkol içinde değilse de gliserin içerisinde çok çabuk çözünmektedir. Bitkisel gliserin yüz bakımında kullanılan yağlı asitler bitkisel olan yağlardan elde edilen organik bileşenlerdir. Hidroliz su ile çözünme yöntemiyle üretilmektedir. Ürün hammaddesi 400 dereceye kadar sıcaklığa maruz bırakılmaktadır. Bu işlemle su, gliserolü yağ asitleri içinden emerek işlem sonrasında gliserol üretmek üzere damıtma işleminden geçerek saflaştırılmaktadır. Gliserinin kimyadaki formülü C3H5(OH)3 olarak bilinmektedir.

 

Gliserin kullanım alanları nelerdir?

Saf gliserinin ya da gliserolün kullanım alanları; yemek, eczacılık, tıp, kişisel bakım gibi alanları kapsamaktadır. Yiyecek endüstrisinde Gliserol nemlendirici, çözücü ve yapay tatlandırıcı  olarak kullanılmaktadır. Ayrıca az yağlı yiyecekler için dolgu maddesi ve likörlerde koyulaştırıcı madde olarak da tercih edilmektedir. Gliserin nemlendirme, koyulaştırma ve tatlandırma amaçları için de süt ürünleri, konserve gıdaları, işlenmiş meyve ve reçellerde de kullanılmaktadır. Gliserinin kaynağı hayvansal, bitkisel, mısır şurubundan yapıldığından etiketlerde yazısı bulunmamaktadır. Tıp alanında eczacılıkta ve kişisel bakımda genel olarak madde yumuşak dokusunu arttırmak, yağlamayı sağlamak, nemlendirme yapmak için tercih edilmektedir. Alerjik bağışıklık sistemlerinin tedavisinde, öksürük şuruplarının içinde, balgam söktürücülerde, dii macunları içinde ağız çalkalama sularında, tıraş losyonlarında, saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

 

Gliserinin cilt bakımındaki faydaları nelerdir?

Gliserinin bir çok kullanım alanı vardır. Gliserin cilt bakımında da kullanılmaktadır. Kuru, problemli, pullanmış yara ve yanıklarla dolu olan ciltte oluşabilecek tahrişlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Saç, cilt üzerinde nemlendirici etkisi sunmaktadır. Cildin kuru ve yıpranmış kısımlarındaki havayı azaltarak suyun emilmesine yardımcı olmaktadır. Ciltte oluşabilecek pişik, akne, kızarıklık ve döküntülere karşı da koruma sağlamaktadır. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilecek olan cilt problemlerine karşı üstün koruma etkisi sunmaktadır. Cildi yumuşatan ürün egzama, sedef benzeri mantar tabanlı hastalıklara karşı koruyucu özelliktedir.

 

Gliserin hayvansal ve bitkisel gliserin olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Saç ve cilt bakımında bitkisel gliserin kullanılmaktadır. Oldukça iyi bir nemlendirici olan gliserin topuk ve benzeri çok çabuk kuruyan, sertleşen, çatlayan bölgelerde etkili çözümler ortaya çıkarmaktadır. Gliserinin cilde faydaları saymakla bitmez. Yapılan araştırmalara bakıldığında cildi yumuşatmasının yanında yaraların iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Cilde sağladığı faydalar arasında nemi hapsetmesi, cildi yumuşatması bulunmaktadır. Doğal ev maskesi olarak da kullanılacak olan gliserin yüz bölgesinde etkileyici bakım sağlamaktadır.

 

ArabicEnglishRussianTurkish